Nie często zdarza się nam zakupić bilet lotniczy w jedną stronę, zostawić wszystko i zamieszkać w innym kraju na stałe. Jednak niektórzy z nas staną przed takim wyzwaniem. Co w tej sytuacji zrobić z wyposażeniem mieszkania? Rozważmy kilka scenariuszy.

Pozostawienie wszystkiego losowi

Nie jest to co prawda to najszczęśliwsze rozwiązanie, acz zdecydowanie najmniej wymagające. Zwyczajnie zamykasz dom na klucz i ruszasz w nieznane. Wszystko jest dobrze do czasu, gdy płacisz regularnie rachunki. W innym przypadku powrót po wielu latach może się okazać niemożliwy. W związku z zadłużeniem, twoje mieszkanie zostanie zlicytowane, a wszelkie pozostawione w nim przedmioty sprzedane lub rozdane. Nawet jeżeli nie planujesz powrotu, dobrze jest skorzystać z pozostałych opcji rozdysponowania majątku.

Wynajem i przewóz cennych rzeczy w inne miejsce

Jednym z najlepszych rozwiązań jest powierzenie komuś zaufanemu sprawowania opieki nad mieszkaniem. Możesz albo zwrócić się z prośbą o zajęcie się organizacją wynajmu twojego lokalu lub zaoferować zamieszkanie w zamian za opłacanie rachunków lub/i niewielką opłatę za wynajem. Zaletą takiego rozwiązania jest pewność, że mieszkanie pozostanie w dobrym stanie w trakcie twojej, nawet długotrwałej, nieobecności. Kto wie czy nie zechcesz kiedyś wrócić do kraju.

Co zrobić z dobytkiem? Możesz skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej i przewieźć niezbędne przedmioty do domu rodzinnego lub wynajętego magazynu. Warto wiedzieć, że możesz tego dokonać z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy pełnomocnictwo udzielone osobie, która opiekuje się domem. Firma zajmie się resztą – pakowaniem, transportem oraz organizacją miejsca do przechowywania.

Oczywiście niektóre meble warto pozostawić, jednak każdy wynajmujący może mieć inne potrzeby. Wynajem kontenera do przechowywania mebli i reszty dobytku to bardzo wygodna usługa. Możesz dzięki temu tymczasowo pozbyć się wielu niepotrzebnych sprzętów, a gdy zajdzie taka potrzeba, firma przeprowadzkowa dostarczy je pod wskazany adres.

Sprzedaż całego dobytku

Możesz się również zdecydować na pozbycie się mieszkania i wszystkich dóbr. Wybierając takie rozwiązanie, warto pamiętać o tym, co znajduje się w lokalu. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zająć się swoim dobytkiem, warto poprosić kogoś zaufanego. Tu również konieczne będzie poświadczone notarialnie pełnomocnictwo do decydowania o losie mieszkania i jego zawartości.

Zabierz swoje rzeczy ze sobą

Nawet, jeżeli wybierasz się daleko poza granice kraju, twój dobytek może podążyć za tobą. Niektóre firmy przeprowadzkowe świadczą takie usługi – same lub we współpracy ze spółkami zagranicznymi. Jest to zdecydowanie bardziej skomplikowana logistycznie operacja i może być kosztowna. Zwłaszcza, jeżeli nie jest możliwe przewiezienie dobytku drogą lądową. Generalnie rzadko praktykuje się przewożenie mebli za granicę chyba, że są to antyki. Głównie ze względu na wysoką cenę usługi. Częściej są to mniejsze paczki. Przy mniejszej ilości dobrą alternatywą może być poczta kurierska.