Planujesz przeprowadzkę seniora i nie wiesz jak się za to zabrać? Ogrom spraw do załatwienia i opór starszej osoby przerastają cię? Doradzamy jak wybrnąć z tej sytuacji.

Czasem i stare drzewa się przesadza

Powiedzenie „nie przesadza się starych drzew” funkcjonuje w naszym języku nie bez kozery. Kiedy jesteśmy młodzi, przeprowadzki są na porządku dziennym. W czasach studenckich przenosimy swój niewielki dobytek nawet kilka razy w roku. W późniejszym okresie zupełnie nikogo nie dziwi przeprowadzka raz na kilka lat. Jednak wraz z wiekiem, w ludziach rodzi się potrzeba osadzenia, zapuszczenia korzeni w jednym miejscu. Gdy się starzejemy, chęć zmiany otoczenia maleje do minimum. Dla starszych osób nawet niewielka zmiana dekoracji jednego pokoju będzie rewolucją. Dlatego też przeprowadzka seniora to wielkie wyzwanie.

Bardzo często zdarza się, że z rożnych powodów senior musi opuścić swoje mieszkanie i przenieść się do innego. Przykład? Być może ze względu na przewlekłą chorobę trzeba się będzie nim zająć, a ciągłe dojazdy nie wchodzą w grę. Lub mieszka w 4-pokojowym lokalu, a jego wnuki z trojgiem dzieci gnieżdżą się w dwupokojowym mieszkaniu. A może cała rodzina przeprowadza się do wielkiego domu? Takich sytuacji może być wiele, seniorzy jednak w większości przypadków uparcie pragną pozostać na swoim.

Zminimalizować straty

Jeżeli przeprowadzka jest nieunikniona, warto się zastanowić jak najlepiej ją zorganizować. Dobrze jest porozmawiać z naszym seniorem, że cała operacja ma na celu zmianę na lepsze. Zostawiamy jednak w tym artykule kwestie psychologiczne i skupiamy się na logistyce. Tu najważniejszy jest czas.

Jak łatwo się domyślić, nasz senior będzie chciał pozostawić wszystko i wyrzucenie czegokolwiek będzie niemożliwe. Mamy tu kilka możliwości. Pierwsza to fizyczne zapakowanie całego dobytku w kartony, worki i przewiezienie do nowej lokalizacji. Najczęściej jednak wszystkie sprzęty fizycznie nie zmieszczą się w nowym lokalu. Możliwe jest dokonanie wstępnej selekcji rzeczy niepotrzebnych, ale to może rodzić niepotrzebne konflikty z seniorem. Kolejna opcja to skorzystanie z magazynowania. Wynajęcie na własność kontenera będzie idealnym sposobem na niewyrzucenie zgromadzonego przez lata dobytku i jednoczesne niezagracanie nowego pomieszczenia.

Oszczędność czasu

Przewlekła choroba seniora, wysoki poziom zapracowania młodszych członków rodziny lub zwyczajny brak czasu może przyczynić się do ciągłego odwlekania przeprowadzki seniora. W takich sytuacjach możesz skorzystać z pełnej obsługi profesjonalistów. Firma transportowa nie tylko przewiezie cały dobytek, ale też może dokonać wielu innych operacji. Wśród nich znajdzie się pakowanie, selekcja niepotrzebnego sprzętu, zabezpieczenie delikatnych przedmiotów (szklanki, lustra, obrazy) i wiele innych usług, łącznie z przewiezieniem do świeżo wynajętego magazynu.

Co możesz dzięki temu zyskać? Czas, który warto wykorzystać na zadbanie o spokój i relaks seniora rodu.