Przenosząc się z miasta na wieś zmieniasz nie tylko otoczenie. Zastąpienie rozległej, głośnej metropolii niepozorną miejscowością to często również przeżycie dla całej rodziny. Podpowiadamy z czym trzeba będzie się zmierzyć i na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzki.

Z mieszkania do domu

Przeprowadzka to dobry czas na przejrzenie całego dobytku i dokonanie selekcji rzeczy niepotrzebnych. Wiele, spośród zgromadzonych w mieszkaniu przedmiotów, można z powodzeniem przeznaczyć dla potrzebujących. Stare meble, nieużywana odzież, zalegające w piwnicy komplety talerzy czy gazety, których nikt już nie przeczyta – warto się tego pozbyć.

W przypadku przeprowadzki z większego do mniejszego lokalu, selekcja jest wręcz niezbędna. Jednak przenosząc się do trzy razy większego domu, myśl o spakowaniu wszystkiego „jak leci” może być kusząca. Mimo posiadania obszerniejszych wnętrz, nie warto zagracać nowego miejsca niepotrzebnymi przedmiotami. Lepiej cieszyć się większą przestrzenią i spokojnie poczekać na zakup nowych mebli.

Sprawdź możliwości transportu

Jeżeli wieś lub miasteczko, do którego zamierzasz się przenieść położone jest na drugim końcu Polski, warto przemyśleć sprawę wyboru firmy przeprowadzkowej. Niektóre z nich nie umożliwiają przewozu dobytku po całym kraju, oferując jedynie ograniczony zasięg. Poza tym dobrze jest wybrać firmę, której siedziba mieści się bliżej nowego miejsca zamieszkania. Będzie wtedy łatwiej o ewentualną reklamację. Ponadto sprawdzona firma będzie już na wyciągnięcie ręki i chętnie pomoże przywieźć np. nowe meble, nierzadko z rabatem dla stałego klienta.

Zmiana środowiska

W dużym mieście roi się od uczelni, kin, teatrów, sklepów i kafejek. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, w każdej chwili masz możliwość skorzystania z rozrywek, jakie oferuje aglomeracja. Na wsi jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Czyste powietrze, dużo zieleni, cisza i spokój. To wszystko. Dlatego też, paradoksalnie, przeprowadzka na wieś może być źródłem stresu, zwłaszcza dla nastoletnich dzieci. Odcięcie od dotychczasowych możliwości jakie oferuje miasto, to nierzadko dla młodych członków rodziny wręcz katastrofa.

Zanim więc zdecydujesz o opuszczeniu miejskiej przestrzeni, dobrze przeanalizuj całą sytuację. Być może warto poczekać z decyzją o zmianie mieszkania jeszcze kilka lat, dopóki dzieci się nie usamodzielnią.

Nowe miejsce, nowi sąsiedzi

Pomoc sąsiedzka, zwłaszcza na wsi, bywa nieoceniona. Dlatego warto zainwestować w dobre relacje z nowymi sąsiadami. Kto wie, może akurat będą potrzebowali mebli, których się pozbywasz? To zawsze dobry początek znajomości. Mówi się, że nie ma lepszego alarmu antywłamaniowego, niż czujny sąsiad. Zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów wakacyjnych.

Założenie elektronicznego systemu alarmowego i ubezpieczenie mieszkania to kolejna rzecz, o której warto pamiętać. Zwłaszcza, jeżeli nie znasz jeszcze dobrze okolic, do których się przeprowadzasz. Jeżeli sam zadbasz o odpowiedni poziom bezpieczeństwa, życie na wsi może być sielanką.