Planując przeprowadzkę warto szczególnie zadbać o delikatne elementy wyposażenia. Wśród nich znajdują się: zastawa stołowa, porcelanowe filiżanki, kieliszki, szklane świeczniki etc. Takie przedmioty bardzo często oprócz wysokiej wartości materialnej, mają również dużą wartość sentymentalną.

Nierzadko porcelana lub elegancka zastawa stołowa przechodzą z pokolenia na pokolenie, stanowiąc rodzinną pamiątkę. Ich stłuczenie byłoby zapewne prawdziwą tragedią. Nie tylko dla aktualnego właściciela.

Aby z sukcesem dowieźć je do docelowego miejsca, warto odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo. Delikatne przedmioty są bowiem narażone na stłuczenie nie tylko podczas samego transportu, ale również podczas znoszenia i wnoszenia po schodach.

Jak zabezpieczyć szklane przedmioty przy przeprowadzce?

Wiele firm przeprowadzkowych posiada w swojej ofercie specjalną usługę, polegającą na pakowaniu szczególnie delikatnych, narażonych na stłuczenie przedmiotów. Korzystając z takiej możliwości będziesz mógł spać spokojnie.

Jeśli z jakichkolwiek powodów wolisz samodzielnie zapakować przedmioty z kruchej porcelany, podpowiemy Ci jak to zrobić.

Przed przystąpieniem do pakowania przygotuj duża ilość starych gazet lub papieru pakowego, nożyczki, taśmę klejącą oraz folię bąbelkową. Każdy element zastawy precyzyjnie owiń folią lub papierem. Tak przygotowane włóż do kartonu, ustawiając je jeden na drugim. Ważne, aby karton posiadał grube, najlepiej podwójne dno.

Jeśli to możliwe, szklanki spakuj osobno do drugiego kartonu. Ustawiaj je obok siebie. Po każdej warstwie ułóż klika centymetrów materiału zabezpieczającego. Mogą to być: gazety, folia bąbelkowa lub tkanina.

Jeśli jesteś zmuszony umieścić szklanki i talerze w 1 pudełku, cięższe talerze umieść na spodzie, a na nich połóż pojedynczo owinięte folią lub papierem szklanki. Zadbaj o to, aby kawałki folii bąbelkowej były większe niż opakowywany przedmiot. Dzięki temu każda jego krawędź będzie odpowiednio zabezpieczona.

Wszelkie luki i wolne miejsca w kartonie wypełnij gazetkami. Działając w ten sposób, naczynia nie będą się przemieszczać wewnątrz pudełka i nie będą tym samym narażone na stłuczenie. Nie zapomnij odpowiednio opisać kartonu. Karteczka z informacją „Szkło” będzie przydatna zarówno dla firmy przeprowadzkowej, która przewiezie Twoje rzeczy, ale również dla Ciebie. Dzięki takim opisom, już po wniesieniu kartonów do nowego mieszkania będziesz w stanie precyzyjnie określić gdzie co masz.

Jeśli posiadasz niestandardowej wielkości lustro, koniecznie uprzedź o tym firmę przeprowadzkową. Jeśli gabaryty przedmiotu są standardowe, możesz zabezpieczyć je samodzielnie. Zaklej powierzchnię lustra taśmą klejącą, tworząc dwa paski łączące przeciwległe rogi (w kształcie litery „x”). Brzegi lustra zabezpiecz gazetą, a całą powierzchnię owiń folią stretch lub folią bąbelkową. Tak przygotowaną konstrukcję ponownie oklej taśma klejącą, aby folia się nie rozwinęła.

Taki zabieg przygotuje lustro do transportu i umożliwi bezpiecznie przewiezienie.