Planujesz przeprowadzkę z domu do mieszkania? Zastanawiasz się jak przenieść cały dobytek do mniejszego lokalu? Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.

Po pierwsze selekcja

To oczywiste, że nie dasz rady przenieść całego sprzętu zgromadzonego przez lata w 200 – metrowym domu do 70-metrowego mieszkania w bloku. Z dwoma wyjątkami – dom stoi prawie pusty lub planujesz poruszać się korytarzami wyżłobionymi w stercie dobytku przewiezionego ze starego domu. Tak duża ilość rzeczy zwyczajnie nie zmieści się na trzykrotnie mniejszej powierzchni. Co z tym można zrobić?

Przede wszystkim będzie to doskonały czas na wnikliwą i brutalną selekcję dobytku. Warto pozbyć się rzeczy, które już od dawna leżały w piwnicy lub na pawlaczu. Część mebli można zwyczajnie oddać znajomym lub potrzebującym. Dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie wyprzedaży garażowej. Ta bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych forma pozbywania się dobytku, przebojem wkracza na polską ziemię. Dzięki temu nie tylko oczyszczamy powierzchnię z niepotrzebnego sprzętu, ale również zarabiamy na tym. Będzie to również dobra okazja do rodzinnego spędzenia czasu, zwłaszcza dla najmłodszych.

Dobrze zaplanuj wyposażenie wnętrz

Przed przeprowadzką warto usiąść z kartką papieru, naszkicować rozkład nowego mieszkania i wstępnie rozmieścić meble. Możesz oczywiście skorzystać z pomocy architekta. Tak czy inaczej rozeznanie się w tym, co tak naprawdę będzie niezbędne w nowym lokalu ma zbawienny wpływ na proces rozstawania się ze starymi meblami, sprzętem czy dekoracjami. Prosty przykład – jeżeli w przepastnym salonie domu stał ogromny narożnik i stół z krzesłami na 12 osób, umieszczenie go w salonie mieszkania skutecznie go zagraci. Takich przykładów może być więcej.

Skorzystaj z magazynowania

Jeżeli mimo wszystko nie masz zamiaru rozstawać się ze swoimi sprzętami lub planujesz w niedalekiej przyszłości zmianę aranżacji, skorzystaj z usługi magazynowania. Wynajęcie dedykowanego kontenera do przechowywania to coraz bardziej popularna forma organizacji tymczasowego miejsca dla różnego rodzaju sprzętu. Ta opcja będzie również wygodna, jeżeli sprzedając dom, zamierzasz kupić dwa mieszkania, z czego jedno dopiero w późniejszym czasie. W ten sposób meblami z jednego domu zaaranżujesz przestrzeń w dwóch mieszkaniach, z czego w drugim w dowolnym czasie, na spokojnie.

Mogą cię wyręczyć specjaliści

Wszelkie operacje możesz zlecić oczywiście firmie przeprowadzkowej. Ty określasz tylko co ma trafić do nowego mieszkania, czego należy się pozbyć lub które z twoich sprzętów powinny znaleźć się w magazynie. Tu kończy się twoja rola. Wynoszeniem, pakowaniem, przewożeniem i umieszczeniem w odpowiedniej lokalizacji zajmie się brygada specjalistów. Tobie pozostanie jedynie zweryfikować czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Oszczędzasz w ten sposób dużo czasu, który możesz poświęcić na dowolną aktywność. Jak wybrać odpowiednią firmę przeprowadzkową? O tym w przeczytasz tutaj.