Choć kupno i sprzedaż nieruchomości cieszy się największą popularnością, wtórny rynek oferuje również inną formę nabycia nowego lokum. Zamiana mieszkań to w niektórych przypadkach rozwiązanie skrojone na miarę. Kiedy i w jakich okolicznościach? Sprawdź nasze porady.

Zamiana mieszkań – zyskują dwie strony

Jeżeli dwie strony są w stanie porozumieć się w najbardziej zasadniczych kwestiach, a więc lokalizacji i metrażu, zamiana mieszkania może być bardzo wygodnym sposobem nabycia nowego lokum.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie w trzypokojowym lokalu mieszka samotny emeryt. Z domu rodzinnego już dawno wyszły dzieci i tak duże mieszkanie jest mu zwyczajnie niepotrzebne. Z wiekiem brakuje sił na sprzątanie całej powierzchni, a koszt utrzymania i ogrzania 70 metrów może być sporym ciężarem dla starszej osoby. Z drugiej strony mamy młode małżeństwo z małym dzieckiem. Rodzina zamieszkuje w kawalerce, dosłownie dwa bloki dalej. Mają niewielkie oszczędności, ale nie chcą brać dużego kredytu na nowe i długo szukać kupca na obecne mieszkanie. Zamiana w tej sytuacji byłaby idealnym rozwiązaniem.

Koszty przeprowadzki na pół

W przypadku zamiany lokali, można także liczyć na mniejszy koszt przeprowadzki. Firma transportowa będzie bardziej skłonna udzielić rabatu, jeżeli uniknie pustych przebiegów, a ilość przewozów się podwoi. Poza tym koszt takiej przeprowadzki możecie podzielić na pół. Kolejna kwestia to oszczędność czasu – wynosząc jeden mebel, w drugą stronę można od razu wnieść przedmioty nowego mieszkańca.

Mniej formalności, mniejsze opłaty

Zamiana mieszkań wiąże się również z mniejszą ilością koniecznych do spełnienia formalności. W zasadzie wystarczy jedna wizyta u notariusza. Jeżeli wszyscy właściciele mieszkają w swoich lokalach powyżej 5 lat, będą również zwolnieni z podatku od sprzedaży.

Kupując mieszkanie na kredyt, nabywca zobowiązany jest do zapłacenia wysokiej prowizji, ubezpieczenia niskiego wkładu i innych opłat około kredytowych. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania na nieznaczną część, np. 50.000 zł, koszty będą zdecydowanie niższe. A mając dobre zabezpieczenie (hipoteka na mieszkaniu wartym kilkukrotnie więcej), banki będą skłonniejsze udzielić kredytu na lepszych warunkach. Przy takiej kwocie masz również większe szanse na zorganizowanie pieniędzy w inny sposób – skorzystanie z oszczędności lub pomoc rodziny.

W jaki sposób znaleźć mieszkanie na zamianę?

Najczęściej można je spotkać wśród ogłoszeń agencji nieruchomości. Sfinalizowanie takiej oferty wiąże się jednak z koniecznością zapłaty prowizji przez dwie strony. Aby tego uniknąć, warto najpierw rozejrzeć się wśród znajomych, przyjaciół, rodziny. Często zdarza się, że ktoś poszukuje mieszkania na zamianę i nie chce korzystać z usług agencji. Być może w ten sposób uda się znaleźć dokładnie taki lokal, jakiego poszukujesz.

Dobrym sposobem jest również rozwieszenie ogłoszeń w okolicy, w której poszukujesz mieszkania. Wbrew pozorom dużo jest osób, które poszukują takiego rozwiązania. Z drugiej strony, możesz również zainspirować kogoś do zamiany.