Przeprowadzasz się do innego miasta? Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby wszystkie rzeczy dotarły do nowego miejsca zamieszkania w idealnym stanie. Kluczem jest odpowiednie ich zapakowanie, ale jak to zrobić?

Posortuj wszystkie przedmioty

Przed pakowaniem najlepiej posortuj wszystkie rzeczy, dzięki temu można ocenić, co należy zabrać ze sobą, a co lepiej wyrzucić, sprzedać lub oddać komuś innemu. Stare spodnie, których nigdy nie nosisz? Po przeprowadzce raczej się to nie zmieni! Porcelanowa zastawa, która tylko zbiera kurz? Lepiej, jeżeli ją sprzedasz, a za zarobione pieniądze kupisz coś użyteczniejszego. Selekcja powinna być naprawdę surowa, tylko dzięki temu można uniknąć zabierania ze sobą zupełnie niepotrzebnych przedmiotów. Jeżeli nie planujesz zabierać ze sobą wszystkich mebli, to wystaw je na sprzedaż dużo wcześniej i zaznacz w ogłoszeniu datę odbioru. Duże przedmioty zazwyczaj sprzedają się później, więc może minąć sporo czasu, zanim uda Ci się pozbyć szafy albo wersalki.

Uważaj na delikatne rzeczy!

Po wyselekcjonowaniu tego, co chcesz zabrać ze sobą, poukładaj rzeczy według ich wytrzymałości. Kruche przedmioty nie mogą znaleźć się w jednym kartonie z kulami do bilardu, ale z pewnością towarzystwo ręczników czy pościeli pomoże je ochronić. Najlepszym sposobem na zapakowanie delikatnych, kruchych rzeczy, jest owinięcie ich w ręcznik, poszewkę albo w folię bąbelkową. Chociaż firmy przeprowadzkowe dbają o to, aby nie rzucać kartonami, to jednak w Polsce drogi bywają bardzo wyboiste, a długa podróż w takich warunkach nie służy delikatnym przedmiotom.

Kartony i worki próżniowe

Kartony dostać można w każdym sklepie spożywczym czy budowlanym, warto zabrać ich ze sobą trochę więcej, niż planujesz, w razie potrzeby można je oddać na makulaturę, ale czasami źle obliczymy potrzebną nam ilość. Do pakowania pościeli, poduszek, ubrań i innych tekstyliów doskonale sprawdzą się worki próżniowe, z których powietrze jest odsysane przy użyciu odkurzacza. Pakowanie próżniowe kilkukrotnie zmniejsza objętość i pomaga oszczędzić miejsce.

Pakuj mądrze!

Podczas pakowania staraj się wykorzystać każdą wolną przestrzeń, jaką masz do dyspozycji, dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę dużo miejsca. Garnki wkładaj jeden w drugi, przy pakowaniu dużych rzeczy staraj się je rozłożyć, tak aby nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni. Nie jest to łatwa sztuka, ale z odrobiną chęci uda Ci się zapakować wszystko.

Oznacz pudełka

Wiele osób myśli, że nie ma potrzeby oznaczania tego, co znajduje się w różnych pudełkach. W ferworze przeprowadzki łatwo zapomnieć o tym, gdzie spakowaliśmy ubrania, a gdzie sztućce, więc zazwyczaj kończy się na przypadkowym otwieraniu wszystkich kartonów w celu znalezienia poszukiwanego przedmiotu. Aby tego uniknąć, wystarczy flamaster, którym opiszemy konkretne pudełka. Warto także opisać worki próżniowe z ubraniami, bo mimo że worki są przezroczyste, to łatwo się pomylić. Możesz również sporządzić listę wszystkich opakowań i zapisać, gdzie mają zostać zaniesione. Dzięki temu uniknie się chaosu, a wszystko od razu trafi na swoje miejsce.