Planowanie przeprowadzi warto rozpocząć kilka tygodni przed jej terminem. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i doskonale zadbamy o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

1. Przeprowadzka – idealna okazja do gruntownych porządków

Przeprowadzka jest znakomitą okazją do przeprowadzenia drobiazgowych porządków i pozbycia się przedmiotów, które od miesięcy czy nawet lat zalegają na dnie naszych szaf. Może to być nienoszona odzież, nietrafione prezenty, pamiątki, których nie mamy odwagi pokazać światu, czy stare magazyny, które niepotrzebnie zbierają kurz, zajmując miejsce w regale. Nieużywaną odzież może oddać przeznaczyć na cele charytatywne, oddając ją osobom potrzebującym. To wspaniale, że ktoś może skorzystać z rzeczy, które nie przydadzą się Tobie.

2. Zacznij pakować się wcześniej

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy gromadzimy we własnym domu. Nie zdajemy sobie sprawy dopóty, dopóki nie zaczniemy się pakować. W takim momencie często okazuje się, że nie docenialiśmy własnych możliwości kolekcjonowania zupełnie zbędnych przedmiotów. I choć część z nich z całą pewnością zdecydujemy się zostawić, odpowiednia ilość czasu przeznaczona na pakowanie pozwoli nam wyeliminować niepotrzebny stres, uniknąć nadmiernego zmęczenia i należycie zadbać o każdy szczegół.

3. Podpisuj kartony

Taki zabieg pozwoli Ci zachować należyty ład i porządek oraz sprawnie rozpakować zawartość kartonów, kierując konkretne przedmioty na swoje miejsca. Podpisanie kartonów umożliwi sporą oszczędność czasu i zapobiegnie niepotrzebnemu chaosowi.

4. Zadbaj o należyte bezpieczeństwo przewożonych rzeczy

Przeprowadzka, zwłaszcza ta nieodpowiednio zorganizowana i przeprowadzona może być przyczyną sporych strat. Warto pamiętać więc o zabezpieczeniu, zwłaszcza delikatnych rzeczy. Delikatne przedmioty umieść w kartonach, zawijając w folię bąbelkową i odgradzając od siebie. Szklane talerze, kubki i szklanki zawiń w gazety lub papierowe ręczniki. Dzięki temu będą należycie chronione i mniej narażone na potłuczenie. Na spodzie kartonów umieść cięższe przedmioty, np. książki lub dokumenty. Na nich rozłóż lżejsze rzeczy. Dzięki temu przenoszenie kartonów będzie bardziej komfortowe i wygodne, a one same nie odmówią posłuszeństwa z powodu zbyt dużego ciężaru.

5. Wybierz firmę przeprowadzkową

Ważną kwestią jest także wybór firmy przeprowadzkowej i określenie zakresu jej wsparcia. Czy chciałbyś, aby profesjonaliści zorganizowali Twoją przeprowadzkę do A do Z, dostarczając niezbędnych materiałów? A może sam zadbasz o kartony i pakowanie, pozostawiając na barkach firmy przeprowadzkowej jedynie transport? Taką decyzję warto podjąć kierując się indywidualnymi oczekiwaniami, potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Jeśli postanowiłeś zamienić wynajmowaną kawalerkę na mieszkanie w innej lokalizacji, istnieje spore prawdopodobieństwo, że do przewiezienia będzie jedynie minimalna ilość rzeczy. Jeśli od 20 lat mieszkasz w dużym domu z ogrodem, z pewnością będziesz musiał zadbać o wiele więcej kwestii. Samodzielne przewiezienie fortepianu może okazać się nie lada wyczynem. Zwłaszcza, jeśli trzeba będzie wnieść go do przestronnego apartamentu na drugim piętrze.